Książka jest jak ogród noszony w kieszeni.
| < Luty 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      


RSS
wtorek, 27 września 2011
Biblioteka zlokalizowana jest w pięknej i dzikiej otulinie Roztocza Południowego. Na tym terenie można zobaczyć wiele atrakcji, najczęściej ukrytych w lesie. Jesień już wkradła się swoimi barwami i na ten teren, dlatego dziś wróciłam wspomnieniami do wakacyjnej wycieczki w poszukiwaniu "diabelskiego kamienia", którą umożliwiła najmłodszym czytelnikom Filii w Starym Lublińcu dotacja projektowa "Pożyteczne wakacje 2011" z Fundacji Wspomagania Wsi.
poniedziałek, 05 września 2011
Nastał ten dzień i trzeba było się pożegnać. 29 sierpień... hmmm... już prawie słychać szkolny dzwonek. Na ostatnie podrygi wakacji spotkaliśmy się z najmłodszymi czytelnikami z gminy w Centrum Kultur i Sportu na balonowym podsumowaniu wakacji.
środa, 17 sierpnia 2011
Powoli ucieka lato, a z nim wakacje... Smerfy już zamieszkały w bibliotece. Jest Papa Smerf - szef i opiekun wszystkich niebieskich bohaterów, Smerfetka, w której kochają się wszystkie smerfy oraz Klakier.
piątek, 15 lipca 2011
Jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy jeżeli nie pozwolimy, by pokonał nas lęk przed własną słabością (Jan Paweł II)... ale przecież mamy wiele słabostek, które często biorą się z niewiedzy, dlatego tak trudno... nam żyć.
czwartek, 30 czerwca 2011
Książki - okręty myśli żeglujące po oceanach czasu i troskliwie niosące swój drogocenny ładunek pokolenia w pokolenie. (Francis Bacon) TERMIN WKLEJANIA WIERSZA NA TURNIEJ PRZEDŁUŻONY DO 15 WRZEŚNIA!!!!!!!!!! Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem Ogólnopolskiego Turnieju Poetyckiego MBP w Cieszanowie.
środa, 15 czerwca 2011

Witam wszystkich na naszym blogu.

Czy ktoś wie skąd pochodzi cytat, który jest tytułem tego wpisu?


Wszyscy wiemy, że groźny może być wąż boa, niedźwiedź grizzly

biblioteka Cieszanów

... człowiek ale czy książkę można także zaliczyć do tej kategorii? Nawet jeżeli ma ona grożną treść, to czytelnik zawsze może ją odłożyć i nigdy więcej do niej nie wracać. Przecież ona nie zaatakuje go w nocy, nie zabije, nie ugryzie i nie zadusi śmiertelnie - chyba że Morfeusz podeśle jej fragmenty w śnie ale z tego stanu człowiek zawsze się... wybudzi:)

Wiem, że jest jeszcze kwestia psychiki i dzieci...

Na rynek wydawniczy wychodzi wiele książek, które już od początku są piętnowane. Bibliotekarz patrzy na takie książki inaczej, staje się jakby głównym bohaterem filmu Grizzly man, staje sie ich obrońcą i .. mam nadzieję, że przez nie nie zginie:) Najpierw ją czyta, a później klasyfikuje dla jakiego czytelnika jest przeznaczona. Tu nie ma nic z przypadku. Wszystko jest pod czujnym okiem bibliotekarza.

Każda książka ma swojego czytelnika, a groźniejsze i bardziej "trafiające" naszą psychikę są przecież filmy, czy reportaże bo tam dochodzi jeszcze obraz, który najbardziej działa na człowieka i jego wyobraźnię. Dostępne są one bez wychodzenia do biblioteki. Wystarczy włączyć TV i wszystko jest podane na tacy od krewetek po truskawki:)

 

29.06.2011 r. PIĄTEK

"Ksiązki, które świat nazywa niemorlanymi, to są własnie te, które światu wykazują jego własną hańbę". Oscar Wilde

Cytat z dzieła "Portret Doriana Graya". Kiedy wpadł mi w oczy, zaczął kłebić różne myśli...

Kiedyś był tzw. Indeks ksiąg zakazanych, czyli spis książek, których nie wolno było czytać, posiadać i rozpowszechniać wiernym bez zezwolenia władz kościelnych, pod groźbą ekskomuniki. Na spis wciągane były publikacje niezgodne z doktryną katolicką, pornograficzne oraz propagujące wróżbiarstwo i magię, a także dzieła naukowe i filozoficzne.

A kto należał do grona zakazanych?... np. Mikołaj Kopernik, Galileusz, Kant czy Wolter.

Czasami mam wrażenie, że nadal dopisujemy nowe pozycje do tego indeksu... chociaż ten już nie istnieje... i chociaż czas pokazuje, że czasami sami się tym ośmieszamy...

11.07.2011 r.

W 2010 roku wydawnictwo PWN wydało książkę LITERATURA I KONTROWERSJE. KSIĄŻKI ZAKAZANE. Autorem pracy jest Bartłomiej Paszlyk

Publikacja prezentująca obszerny zbiór książek, które wywarły znaczący wpływ na rozwój i wizerunek literatury, a których wydania na przestrzeni wieków, były zabronione. Przedstawienie przyczyn powodów cenzury – społecznych, obyczajowych, religijnych, politycznych oraz ich skutków. Próba odpowiedzi na pytanie, czy książka może stanowić zagrożenie. Omówienie m.in. Archipelagu Gułag, Doktora Żywago, 451 stopni Fahrenheita, Nagiego lunchu oraz wielu innych.

Pod tym linkiem można przeczytać przykładowy rozdział:

http://www.dobre-ksiazki.pl/literatura-i-kontrowersje-ksiazki-zakazane-p216123.html

Książka ta dostępna jest w wielu księgarniach internetowych.

1 , 2