Książka jest jak ogród noszony w kieszeni.


Blog > Komentarze do wpisu

Kufer babci a Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej

Od tamtego roku Stowarzyszenie Vivere wraz MBP w Cieszanowie realizuje projekt "Wielopokoleniowy kufer babci" finansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Gminę Cieszanów. Jedną z form pracy z grupą seniorów są spotkania w ramach Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej prowadzone przez bibliotekarkę Bożenę Pytlik oraz młodego pomocnika Mateusza Kocembę.

W ramach projektu zorganizowane są 3 grupy, w 3 miejscowościach: Cieszanów, Dachnów i Stary Lubliniec.  W tych miejscowościach prowadzone są spotkania w ramach Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej.

CATL w MBP Cieszanów

CATL to sieć lokalnych archiwów historycznych, które powstały przy bibliotekach m.in. przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Cieszanowie. Pomoc i pomysł udzielił Ośrodek KARTA z Warszawy. Organizacja ta w ramach Programu Rozwoju Bibliotek przeszkoliła bibliotekarzy żeby znali się na tym, co mają robić.

CATL w MBP Cieszanów

MBP w Cieszanowie zebrała już wiele dokumentów i starych fotografii dotyczących lokalnej historii. Zdigitalizowanych materiałów ma już blisko 120 sztuk. Tylko niektóre można obejrzeć na stronie internetowej (www.mbp.cieszanow.eu), ponieważ jest na etapie zbierania informacji dotyczących ich opisu. W pierwszej wersji są one drukowane w powiększeniu i konsultowane z osobami starszymi, które mają wiedzę na temat tego dokumentu.

CATL w MBP Cieszanów

Zajęcia te mają za zadanie aktywizować lokalną społeczność do ocalania, pielęgnowania i upowszechniania dokumentów dotyczących historii. Spotkania prowadzone są przez bibliotekarza w dwóch filiach w Dachnowie i Starym Lublińcu oraz MBP w Cieszanowie. Wiadomo, że czas płynie i odchodzą świadkowie, dlatego w pierwszym etapie pracy kładziony jest nacisk na zbieranie i opisywanie materiałów, zaś w wolnym czasie będą one wprowadzane do systemu i upublicznione.

CATL w MBP Cieszanów

Seniorzy uczestniczący w projekcie "Wielopokoleniowy kufer babci" pomagają w tym przedsięwzięciu. Przeszukali swoje zbiory i udostępnili do digitalizacji. Wspierają także w opisie, czyli rozpoznawaniu na fotografii osób, miejsc, sytuacji, a w szczególności daty powstania.

CATL w MBP Cieszanów

Razem tworzymy lokalną historię i... idzie nam to dobrze:)

piątek, 10 maja 2013, mbpcieszanow
Tagi: CATL

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
mand-y00
2013/12/03 14:45:20
Fajny pomysł.
-
Gość: Krzysztof, *.85-237-180.tkchopin.pl
2018/03/07 11:53:58
Ostatni wpis z 2013 r.? Nie będzie więcej? Jeśli tak, to szkoda...