Książka jest jak ogród noszony w kieszeni.


Blog > Komentarze do wpisu

Książka Historyczna Roku... a czytelnicy.

- My go nie odrodzim choćby dlatego, że w czasach Nerona człowiek jest jako motyl: żyje w słońcu łaski, a przy pierwszym chłodnym powiewie ginie... [Petroniusz o czasach Nerona]. Tą powieść historyczną zna duża grupa Polaków.

Autor w 1905 roku otrzymał Nobla i... jedni uważają, że to za całokształt jego pracy epickiej zaś drudzy, że przyczyniła się do tego właśnie ta książka. 

Na stronie Akademii Szwedzkiej, pod hasłem: Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, pod nazwiskiem Sienkiewicz jest napisane:  ”på grund av hans storartade förtjänster som episk författare” czyli mnie więcej: "za jego wspaniałe zasługi jako twórcy epickiego."

Tak... ale bez Quo Vadis tej nagrody Sienkiewicz by nie dostał. Tak więc, co by tam nie napisano - to właśnie to dzieło zadecydowało o przynaniu mu nagrody Nobla.

- I tak minął Nero, jak mija wicher, burza, pożar, wojna lub mór, a bazylika Piotra panuje dotąd z wyżyn watykańskich miast. Wedle zaś dawnej bramy Kapeńskiej wznosi się dzisiaj maleńka kapliczka z zatartym nieco napisem: „Quo vadis, Domine?”

*******************************************************************

Książka historycznaW tym roku odbyła się już 4 edycja konkursu im. Oskara Haleckiego "Książka Historyczna Roku" organizowanego przez Telewizję Polską, Polskie Radio i Instytut Pamięci Narodowej.

6 listopada na uroczystej gali zostały rozdane nagrody, i tak:

W kategorii „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków
w XX wieku” zwyciężyła praca Leszka Jerzego Jasińskiego „Bliżej centrum czy na peryferiach? Polskie kontakty gospodarcze z zagranicą w XX wieku”.   

Książka Historyczna Roku 2011W kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku” zwyciężyła praca Leona Popka „Ostrówki Wołyńskie ludobójstwo”.

„Książki Historyczne Roku” zostały wybrane przez jury w składzie: prof. dr hab. Piotr Franaszek,oraz prof. dr hab. Wiesław Wysocki. prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, dr hab. Andrzej Nowak, prof. dr hab. Wojciech Roszkowski, prof. dr hab. Andrzej Chwalba.

Konkurs ten był także przeprowadzony za pośrednictwem Internetu, gdzie każdy mógł zagłosować na swoją książkę historyczną. Od 1 do 31 października 2011 r. na stronie www.ksiazkahistorycznaroku.pl odnotowano 12 362  głosy.

Nagrodę czytelników w kategorii „Najlepsza książka naukowa poświęcona o kształt polityki polskiejdziejom Polski i Polaków w XX wieku” przyznano Tomaszowi Sikorskiemu za publikację „O kształt polityki polskiej. Oblicze ideowo-polityczne i działalność Ruchu Młodej Polski (1979-1989)”. Publikacja zyskała ogromne uznanie czytelników, zdobywając na stronie internetowej aż 1082 głosy.

Książka wyróżnia się korzystnie pod każdym względem swymi walorami merytorycznymi i redakcyjnymi wśród współczesnych publikacji podejmujących dzieje opozycji antykomunistycznej w Polsce. Nie jest przeto kolejną opowieścią hagiograficzną, pisaną wedle założonej tezy, schematu, lecz ściśle opracowaniem naukowym, którego Autor przestrzega reguł naukowej krytyki źródeł, umożliwiającej w sposób obiektywny i rzeczowy odtworzenie znaczącego fragmentu nieodległej przeszłości polskiej. Jednocześnie jest napisana żywym i barwnym stylem pisarskim, co ułatwia lekturę słabiej zorientowanemu czytelnikowi w zawiłościach i meandrach współczesnej polityki polskiej i dziejów najnowszych. Praca zawiera [...] nie tylko bogatą treść, lecz również odpowiednio potwierdzone w materiale źródłowym wnioski i uogólnienia. Można bez żadnej przesady stwierdzić, że jest to wzorcowa monografia z zakresu dziejów ruchów politycznych i ich myśli politycznej. Kosztuje około 43 zł. Do nabycia w wielu księgarniach także internetowych. 

Nagrodę czytelników w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku” otrzymał Witold Stankowski za książkę „Nie umrę śmiercią naturalną... : Janina Lech - harcerka, poetka, ofiara hitlerowskiego bezprawia oraz jej rodzina”, która w głosowaniu uzyskała 1172 głosy.

- Kiedy zaczęła się II wojna światowa Janina Lech miała 20 lat. W okresie międzywojennym była utalentowaną osobą, znała języki, pisała wiersze patriotyczne. Gdyby nie ta przeklęta wojna, to Polska byłaby naprawdę z niej dumna - powiedział prof. Witold Stankowski odbierając nagrodę z rąk Dyrektor Programu II Polskiego Radia Małgorzaty Małaszko-Stasiewicz. - Po wojnie o rodzinie Lechów nie można było mówić. Opisałem w tej książce pewien system bezprawia i system zapomnienia. Pomyślałem, że gdybyśmy o nich zapomnieli, to Bóg powinien zapomnieć o nas.

*********************************************************************

Przygotowując wpis przejrzałam parę stron internetowych dotyczących opinii czytelników bezpośrednio związanych z książką historyczną. Internauci przeczytali między innymi:

  • Zbigniew Wójcik "Józef Piłsudski";
  • Achmed Iskenderow"Toyotomi Hideyoshi" ;
  • Zdzisław Banasiak "Hasła nie będzie";
  • Arthura Harrisa "Ofensywa bombowa";
  • Bogusław Wołoszański ,,Tamten okrutny wiek";
  • Zsuzsanna Kulcsar ,,Tajemnice i skandale średniowiecza";
  • Iza Bieżuńska - Małowist  ,,Kobiety antyku";
  • F.A. Plattner "Gdy Europa szukała Azji";
  • Zbigniew Załuski "Czterdziesty czwarty"
  • Paweł Jasienica "Rzeczpospolitą Obojga Narodów";

To tylko parę tytułów. Zapraszam na stronę portalu historycznego, gdzie można przeczytać więcej na temat tych książek i innych, które chociaż nie są aktualnymi nowościami wydawniczymi, to jednak nadal są poczytne. 

Bogusław Wołoszański

 

Zapraszam także na naszą stronę na facebooku, gdzie przeprowadzamy ankietę dotyczącą przeczytanych książek Bogusława Wołoszańskiego.

Zapraszamy do Biblioteki na wystawę poświęconą jego historycznej twórczości!! Wystawa czynna do końca listopada.

 

A jakie książki historyczne Wy ostatnio przeczytaliście?

poniedziałek, 14 listopada 2011, mbpcieszanow

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: